Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech
  • Witamy na witrynie Szkoły Podstawowej im. Władysława Sikorskiego w Rakołupach

  • Witamy na witrynie Szkoły Podstawowej im. Władysława Sikorskiego w Rakołupach

  • Witamy na witrynie Szkoły Podstawowej im. Władysława Sikorskiego w Rakołupach

  • Witamy na witrynie Szkoły Podstawowej im. Władysława Sikorskiego w Rakołupach

     Dnia 8 marca 2019 jak co roku w naszej szkole zorganizowaliśmy Gminny Dzień Kobiet. Wzorem lat ubiegłych mury szkolne wypełniły się mieszkankami naszej gminy. Ten niezwykle wesoły dzień rozpoczęły uroczyste powitania i życzenia kierowane przez włodarzy Gminy do zaproszonych gości. Do życzeń dołączył się również pan Józef Zając Senator RP, który życzył Paniom samych sukcesów, spełnienia marzeń oraz uśmiechu na twarzy. Po tych życzeniach pan senator wręczył na ręce Pani Wójt kosz pełen słodyczy. Słodyczy nie zabrakło dla nikogo, a miłą atmosferę obchodów uświetnił koncert zespołu Bimber Boys” z Chełma.

 

    W drugi dzień ferii uczniowie Szkoły Podstawowej w Rakołupach wybrali się na wycieczkę do Chełma. Humor wszystkim dopisywał, ponieważ tego dnia obchodzimy „Walentynki” święto zakochanych. Gdy dotarliśmy do kina Zorza, każdy z uczniów usiadł sobie wygodnie w fotelach, niektórzy kupili popcorn oraz colę i zaczął się spektakl. Wszyscy z zaciekawieniem oglądaliśmy film o dzielnych galach, którzy mieli nie lada zmartwienie, ponieważ ich nieoceniony druid postanawia przejść na emeryturę. Kiedy film „ Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru ” się zakończył wyszliśmy wesoło z sali i pomaszerowaliśmy do wyjścia. 
    Następnie udaliśmy się na lodowisko. Każdy z nas założył łyżwy i wystartował na taflę lodu. Uczniowie chętnie poddali się łyżwiarskim szaleństwom, z ogromną determinacją starali się wygrać z grawitacją na lodowisku. Prawie każdy zaliczył upadek i to nie jeden. Wszyscy bawili się znakomicie, ponieważ całe lodowisko było do naszej dyspozycji.  W drodze powrotnej wybraliśmy się na lunch do McDonald’s.  Zmęczeni, ale wielce szczęśliwi, zrelaksowani i odprężeni wróciliśmy do Szkoły ze świadomością, że wyjazd był bardzo udany i należy go w przyszłości koniecznie powtórzyć. Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Sylwia Tomaszewska, Katarzyna Lisowska, Barbara Skierewska i Małgorzata Samosiuk – Jasińska.

 

Dnia 6 grudnia naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj. Przywiózł prezenty dla wszystkich grzecznych dzieci. A ze uczniowie naszej szkoły przez cały rok byli grzeczni, każdy otrzymał prezent.

 

    13 grudnia 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Rakołupach wraz z rodzicami oraz opiekunami panią Sylwią Tomaszewską, panią Barbarą Skierewską i panią Katarzyną Lisowską wyruszyły dużym autokarem w pogodnych nastrojach w niezwykłą wyprawę. Dzieci już od pierwszych kilometrów naszej trasy śpiewały poznane na zajęciach piosenki, nie zabrakło także kolęd. Dzięki tak miłej atmosferze droga do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie minęła nam bardzo szybko. Na miejscu historię bombkarni przybliżyła nam jedna z pracownic firmy pani Ania. W muzeum mogliśmy podziwiać setki unikatowych, niepowtarzalnych eksponatów z różnych krajów i epok. Tuż przy wejściu zobaczyliśmy przepiękną, amerykańską choinkę ozdobioną wyrobami produkowanymi przez Firmę Biliński dla klienta ze Stanów Zjednoczonych. W dalszej części galerii mogliśmy porównać jak zmieniły się upodobania Amerykanów na przełomie dziesięciu – piętnastu lat. Oglądaliśmy także dekoracje świąteczne charakterystyczne dla stylu wiktoriańskiego, francuskiego czy norweskiego. Błyszczące kamienie i stonowana kolorystyka nadawała drzewkom przepięknego, biżuteryjnego wyglądu. Natomiast tylko najwięksi śmiałkowie zajrzeli do upiornego Halloweenowego zakątka.

    Poznaliśmy każdy z etapów wytwarzania bombki. W dmuchalni zwinni dmuchacze o gibkich palcach - przy pomocy szklanej rurki i gorącego palnika - wytwarzali najróżniejsze kształty. Na naszych oczach powstawały idealnie okrągła kula oraz serce. Tak uformowane ozdoby trafiały do srebrzalni, gdzie za sprawą azotanu srebra nabierały lustrzanego blasku. Natomiast panie z działu dekoratorni, z niepozornych, szklanych form tworzą prawdziwe dzieła sztuki. Paleta barw, błyszczący brokat i ściany zapełnione kolorowymi, różnokształtnymi, wiszącymi w równiutkich szeregach bombkami, wywołują zdumienie i zachwyt nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Każdy z nas szukał tej najpiękniejszej, tej jedynej, niepowtarzalnej. Z dekoratorni przeszliśmy do pracowni, gdzie otrzymaliśmy szybką lekcję malowania i ozdabiania bombki brokatem. Samodzielnie wykonaną ozdobę choinkową zabraliśmy ze sobą.

    Nasze zwiedzanie bombkarni zakończyliśmy w sklepie firmowym, gdzie każdy mógł dokonać zakupu ozdób choinkowych. Następnie udaliśmy się do Hotelu - Restauracji Dębianka na obiad.

    To jednak nie koniec naszej podróży, w drodze powrotnej do domu odwiedziliśmy Zamość – perłę renesansu. Wykonaliśmy pamiątkowe fotografie w cudownych świątecznych dekoracjach. Tradycyjnie w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w restauracji McDonald’s.

    Do Rakołup dotarliśmy z uśmiechem na twarzy i z dłońmi pełnymi prezentów, a po dniu pełnym wrażeń niespodzianką dla dzieci była srebrna bombka z imieniem, która z pewnością jest nieszablonową pamiątką.

 

     Dnia 19 listopada 2018 roku uczniowie klasy 0, I, II, III, IV, V, VI i VIII pod czujnym okiem nauczycieli: pani Sylwii Tomaszewskiej, pani Barbary Skierewskiej, pani Ewy Kaczor oraz pani Karoliny Rymarskiej wybrali się do Chełma na trzecią część filmu „Hotel Transylwania”.

    Gdy dotarliśmy do kina Zorza, każdy z uczniów usiadł sobie wygodnie w fotelach, niektórzy kupili popcorn oraz colę i zaczął się spektakl. Wszyscy z zaciekawieniem oglądaliśmy ekranizację o przygodach rodzinki przemiłych potworów. Kiedy film się zakończył wyszliśmy wesoło z sali i pomaszerowaliśmy do wyjścia. 

    Po udanym seansie wybraliśmy się na lunch do McDonald’s, ale nasze wrażenia wciąż nie opadały. Ciągle rozmawialiśmy o tym interesującym filmie. Bardzo nam się on podobał.

 

Dnia 12 listopada w naszej szkole obchodziliśmy 100 lecie odzyskania niepodległości. Z tej okazji uczniowie przygotowali uroczysty apel poswięcony upamiętnieniu tego wydarznia.

 

21 września 2018 roku nasza Szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji Sprzątanie Świata. Uczniowie naszej szkoły, zarówno ci mali jak i też dzieci z klas starszych, wyposażeni w worki i rękawiczki ruszyli do walki o czysty teren wokół szkoły. 
Sprzątanie Świata - to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie czystego otoczenia, prawidłowego gospodarowania odpadami oraz inicjowanie działań, dzięki którymi zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

DSC 2884 

Dnia 3 września 2018 roku w naszej Szkole rozpoczęliśmy nowy rok szkolny – 2018/2019. Szkolne uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego poprzedzone zostały uroczystą mszą świętą. 
Już w Szkole podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego pani dyrektor Anna Kowal powitała uczniów z klas II - VIII, którzy po dwumiesięcznych wakacjach wrócili do szkoły, aby kontynuować swoją podróż po krainie wiedzy. Powitała także rodziców, uczniów i nauczycieli, którzy od tego roku dołączyli do naszej szkolnej społeczności. Pani Dyrektor serdecznie przywitała w szkole pierwszoklasistów, dla których 3 września 2018 r. był szczególnym dniem - dniem w którym rozpoczęli nowy, ważny i wspaniały rozdział ich życia.
Pani Dyrektor poinformowała zebranych uczniów oraz rodziców o zmianach jakie podczas wakacji zaszły w budynku szkoły. Na zakończenie życzyła wszystkim wielu sukcesów i satysfakcji z osiągnięć.

1

Dnia 15 października w naszej Szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Wzorem lat ubiegłych była to doskonała okazja do podziękowania i wręczenia nagród za pracę pracownikom obsługi oraz niektórym wyróżniającym się nauczycielom naszej szkoły. W tym roku pani dyrektor Anna Kowal nagrody wręczyła następującym nauczycielom.

- pani Barbara Skierewska
- pani Sylwia Tomaszewska
- pani Ewa Kaczor
- pani Paulina Głaz

Dnia 12 października społeczność naszej szkoły włączyła się w Projekt Krokus. Koordynatorem Projektu Krokus jest Żydowskie Muzeum Galicja. Co rok rośnie liczba uczestników tego niezwykłego przedsięwzięcia a w tym roku do tego grona dołączyła nasza Szkoła. W ramach Projektu Krokus uczniowie sadzili cebulki żółtych krokusów. Kwiaty zakwitają na początku wiosny. Żółte krokusy upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu.

DSC 2912

Dnia 1 października w naszej Szkole obchodziliśmy Święto pieczonego ziemniaka. Święto to połączyliśmy razem z Dniem Chłopaka. W tym dniu oprócz prezentów które dostała męska część społeczności szkolnej mieliśmy szereg atrakcji i konkurencji sportowych które poprowadził nauczyciel naszej szkoły – pan Jarosław Smalej. Wszyscy bardzo długo i miło będziemy wspominać ten dzień.

43384021

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech